Hasartmängudel ja psühholoogial on aegade algusest peale olnud vastandlik suhe. Enamik hasartmängudega seotud psühholoogiauuringuid on keskendunud hasartmängude negatiivsetele mõjudele üksikisiku ja ühiskonna tasandil.
See ei ole põhjendamatu, sest hasartmängusõltuvus ja muud vastutustundetud hasartmänguvormid on rikkunud karjääri, suhted, perekonnad ja üksikisikud. Kuid vastutustundlikul hasartmängul – mida harrastab enamik mängijaid – on palju positiivseid psühholoogilisi mõjusid. Kõiki selles artiklis käsitletavaid mõjusid toetavad teaduslikud uuringud.
Niisiis, millist kasu on võimalik saada uude kasiinosse hüppamine aeg-ajalt?
Enamik inimesi, eriti neid, kes hasartmängudega ei tegele, peavad kasiinomängijate peamiseks motivatsiooniks raha. Ahvatlus end rikkaks saada mõjutab küll, kuid enamiku inimeste jaoks on aeg-ajalt mängimine lõbus tegevus, mida nautida. See on hobi.
Psühholoogia on juba ammu tõestanud hobist tulenevat positiivset kasu tervisele. 2010. aastal näitas Lõuna-Illinoisi ülikooli teadlaste avaldatud uuring, et hooldekodude elanikud, kes mängisid aeg-ajalt hasartmänge, olid palju õnnelikumad kui need, kes seda ei mänginud. Seda seetõttu, et hasartmängud andsid neile võimaluse osaleda lõbusas tegevuses, mis neile meeldis.
Hasartmängud on sotsiaalne tegevus, eriti kui tegemist on maapealsete kasiinodega. Üksindus on üks suurimaid vaimse tervise seisundite, näiteks depressiooni ja üldise õnnetuse põhjustajaid.
Kui inimesed mängivad hasartmänge, ei lähe nad lihtsalt kasiinosse ja keskenduvad oma mängudele. Nad saavad võimaluse kohtuda uute inimestega, eriti lauamängudes nagu pokker ja blackjack. Isegi veebikasiinod on seda sotsiaalset aspekti kaasanud, lisades jututubasid ja viimastel aastatel reaalajas voogesituse reaalajas diileritega.
Arvestades võrguruumides, nagu teadetetahvlid ja sotsiaalmeedia grupid, kus mängijad saavad suhelda, võivad hasartmängud anda mängijale tohutu sotsiaalse tõuke.
Mõned kasiinomängud, nagu mänguautomaadid ja rulett, on puhtalt õnnepõhised – on väga vähe oskusi (kui üldse), mis määravad, kas võidad või kaotad.
Kuid muud mängud, nagu pokker ja blackjack, kaasavad mängijaid intellektuaalselt. Need nõuavad oskusi ja strateegiat ning oskust õppida varasemast mängukogemusest, olgu see siis positiivne või negatiivne.
Isegi õnnepõhised mängud, nagu rulett, aitavad mängijatel teravdada nii oma vaatlusoskusi kui ka käe-silma koordinatsiooni. Mitmed uuringud on näidanud, et aju regulaarne intellektuaalne töös hoidmine aitab tõhusalt ära hoida neurodegeneratiivseid haigusi, nagu Alzheimeri tõbi.
Enne kui kõik need potentsiaalsed psühholoogilised eelised endasse haaratakse, on oluline märkida üks märksõna: mõõdukus.
On põhjus, miks psühholoogiaväljaanded ja meedia laiemalt suhtuvad hasartmängudesse sageli negatiivselt. Kui hasartmängud muutuvad probleemiks või sõltuvuseks, kaaluvad selle kahjud palju üles mis tahes kasu.
Seal on palju ressursse, mis aitavad mängijatel maapealsetes ja veebikasiinodes vastutustundlikult mängida. Isegi kõige juhuslikumad mängijad peaksid neid juhendeid aeg-ajalt kontrollima.